CRI – czyli o tym, jak wybrać właściwe źródło światła

Z początkiem ery źródeł LED nie zwracano większej uwagi na kwestię jakości, starając się zmaksymalizować wartość strumienia światła i mocy wyrażonej w watach. Wartość współczynnika oddawania barw (zwanego CRI) mieścił się w przedziale 60-70, aby maksymalizować pozostałe parametry. Obecnie normy przewidują już poziom CRI, który dla użytku domowego wynosi min. 80. Czym jest poziom CRI i co on nam mówi o oświetleniu? 

Czym jest wskaźnik CRI?


CRI (ang. Colour Rendering Index) to wskaźnik oddawania barw, charakteryzujący wszystkie źródła światła. Wyrażony jest liczbą od 0 do 100. Im wyższy współczynnik, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej. Niskim współczynnikiem CRI charakteryzują się np. niskoprężne lampy sodowe, a najwyższym – światło słoneczne. CRI równe 100 oznacza, że oświetlany przedmiot ma kolory odwzorowane idealnie, jakby były oświetlone standaryzowanym światłem słonecznym lub promieniowaniem ciała doskonale czarnego.


Światło słoneczne ma index 100, ale co ze sztucznymi źródłami światła, które na co dzień oświetlają nasze wnętrza? Czy one również jednakowo odwzorowują kolory i czy wszystkie nadają się do naszych pomieszczeń? Oczywiście, że nie. Wiele z nich nie sprawdzi się w naszych mieszkaniach czy biurach, w tym wiele źródeł LED.

Wskaźnik CRI w praktyce

W naszym codziennym życiu odczuwamy znaczenie oddawania barw, choć pewnie nawet o tym nie myślimy, ponieważ robimy to intuicyjnie. Czy nie zdarza się Wam, kupując jakieś rzeczy w sklepie odzieżowym, podejść do okna, aby ocenić jego rzeczywisty kolor? Robimy to, bo wiemy, że w świetle słońca kolor będzie właściwie oceniony. Błędne oświetlenie i niewłaściwe dobranie koloru do oświetlanego przedmiotu sprawia, że przedmiot jest słabo widoczny, nie wspominając o niemożliwości oceny jego prawdziwej barwy. Na przykład oświetlenie niebieskim kolorem czerwonego muru z cegły lub zastosowanie lamp sodowych (z przewagą barwy żółtej) do zieleni w parku sprawi, że piękne rośliny i zielone za dnia robią się brunatne w nocy.


Nie wiesz jak dopasować oświetlenie do swojego wnętrza? Oferujemy fachowe doradztwo w Astera Light


Copyright © Astera Light