
Taśmy LED 230 V. Wyjaśniamy, dlaczego nie kupować!
Nie ma dnia, kiedy nasi Klienci nie pytają o taśmy LED 230 V. Dlaczego ich nie mamy w ofercie i ewentualnie kiedy będą u nas w sprzedaży? Odpowiadamy zawsze tak samo – nie mieliśmy i nigdy nie będziemy ich mieli w sprzedaży! Poniżej kilka słów o tego typu rozwiązaniu.
Kilka słów o samej diodzie SMD
Diody SMD dobrej jakości umieszczone na taśmie są selekcjonowane w zakresie parametrów fotometrycznych (strumień świetlny), kolorymetrycznych (współrzędne barwy) i elektrycznych (napięcie przewodzenia). Jeżeli użyjemy diod o różnych wartościach napięcia przewodzenia to w poszczególnych odcinkach taśmy może płynąć prąd IF o różnym natężeniu. Spowoduje to powstanie następujących problemów:
- poszczególne diody mogą mieć różną jaskrawość,
- poszczególne odcinki będą miały różną temperaturę,
- diody będą miały różne wartości strumienia,
- diody o wyższej temperaturze będą podlegały szybszemu starzeniu, co skutkuje szybszym spadkiem strumienia świetlnego.
Biorąc pod uwagę powyższe kwestie zaznaczamy jak istotny jest dobór diod o wspomnianych parametrach. Diody świecące zasilane są zawsze napięciem stałym, z zachowaniem:
- właściwej polaryzacji (+ anoda, – katoda),
- wartości napięcia znamionowego w pewnej granicy, zmieniającego się wraz z rodzajem materiału diody.
Diody powinny być zawsze zasilane ze stabilizowanych zasilaczy prądu stałego, gdyż ze względu na charakterystykę napięciowo-prądową, niewielka zmiana napięcia powoduje dużą zmianę natężenia prądu (rys. 1):

Taśmy LED 230 V – nasze testy i wnioski
Wielu klientów, w tym również wykonawców instalacji, twierdzi, że skoro ktoś wyprodukował coś takiego, to chyba wiedział co robi. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Czy wiedział – musicie Państwo ocenić to samodzielnie.
Do przebadania zakupiliśmy na Allegro próbkę przykładowego produktu. Oto szczegóły z aukcji, oraz oryginalny opis i zdjęcia (zdj.1-3).

Oraz kilka wybranych miejsc, gdzie sprzedawca proponuje użyć jego taśmy 230 V (zdj.4-5):

Co sądzimy o powyższym produkcie?
I część – techniczna
1) przewód zasilający:
- przekrój 22AWG, w pojedynczej izolacji.
NASZYM ZDANIEM: Tego typu przewód nie nadaje się kompletnie do instalacji na napięcie 230 V!
2) zabezpieczenie przed dotykiem bezpośrednim (zdj.6)

NASZYM ZDANIEM: taśma ma założone końcówki, które bardzo łatwo można zdemontować bez większego użycia siły. Ponadto przednia cześć tej końcówki ma wycięcie z dostępem do przewodów 230 V. Skrajna nieodpowiedzialność.
3) jakość światła
współczynnik oddawania barw CRI/Ra. Uzyskany wynik 72 / dla barwy czerwonej -13 (słownie MINUS 13!) (zdj.7)

NASZYM ZDANIEM: Taśma 230 V nie spełnia jakościowych norm dla źródeł światła przeznaczonych do domowego użytku. Norma przewiduje wskaźnik Ra na poziomie minimum 80%. Jak widzimy uzyskany wynik to 72.
Ponadto barwa czerwona posiada wartości ujemne! Najlepsze jakościowo LEDowe źródła dążą do ideału, czyli 100%. Najlepsze na rynku oddają barwę czerwoną na poziomie >90. Średnie wartości to 30-50%. Jak więc widzimy powyżej, produkty tego typu szorują po dnie, a nawet je przebiły.
4) migotanie / wpływ na zdrowie / trwałość LED (zdj.8-9)

NASZYM ZDANIEM: Wymogi dotyczące eko projektu dla źródeł światła narzuca spełnienie kryterium nieprzekraczania poziomów migotania LM<1 oraz efektu stroboskopowego SVM < 0,4.
Migotanie ma oczywiście negatywny wpływ na nasze samopoczucie, ale i wywołuje liczne problemy zdrowotne. Natomiast bardziej groźne jest przekroczenie poziomu efektu stroboskopowego, który spowodować może wrażenie spowolnienia ruchu maszyny, kręcenia się w drugą stronę, co może doprowadzić do wypadków z udziałem ludzi.
Wspomnieć można również o trwałości takiej taśmy LED, która włącza się i wyłącza 100 razy/sek.
Jak widać na powyższym wykresie badana taśma 230 V jest poza skalą prezentowanego wykresu, a finalny wynik kreślony jako wysoki poziom ryzyka (HIGH RISK).
Wykonaliśmy jedynie podstawowe pomiary wykazując dyskwalifikację produktów zarówno pod kątem bezpieczeństwa użytkowania, jak i wpływu na nasze zdrowie.