Targi Light&Building we Frankfurcie
Jesienna edycja targów Light&Building we Frankfurcie już za nami. Tym razem podczas wydarzenia skupiono się na inteligentnych rozwiązaniach technologicznych z zakresu oświetlenia i sterowania, tak aby koszty energii były jeszcze niższe. Obecnie nie wystarczy zastosować wyłącznie oświetlenie LED, aby było oszczędnie. Należy połączyć to z inteligentną instalacją elektryczną. Pojawiły się również propozycje najnowszych trendów z branży.
Czym są targi Light+Building?
Light + Building to międzynarodowe miejsce spotkań producentów z branży oświetlenia, elektrotechniki, automatyki domowej i budynkowej oraz połączonych technologii bezpieczeństwa. Do najważniejszych grup zwiedzających targi należą:
- architekci,
- architekci wnętrz,
- projektanci,
- planiści i inżynierowie,
- rzemieślnicy,
- przedstawiciele sektora handlowego i przemysłu.
20. jubileuszowa edycja uznanych, międzynarodowych Targów Light+Building odbywała się w dniach 2-6 października 2022 r. we Frankfurcie nad Menem. Rozwiązania zaprezentowało 1531 wystawców z 46 krajów.
Wiodące na świecie targi technologii oświetleniowej i usług budowlanych udowodniły, że jest to świetne miejsce międzynarodowych spotkań dla przedstawicieli wielu branży. Podczas wydarzenia zaprezentowano nie tylko innowacyjne rozwiązania, ale także przedstawiono metody wprowadzania oszczędności na poziomie nawet 40% energii w sektorze budowlanym.
Jednym z najlepszych systemów do zarządzania instalacjami elektrycznymi pozostaje nadal system magistralny KNX, który coraz częściej instalowany jest również w naszych domach. Są to systemy coraz tańsze w zastosowaniu, jednocześnie coraz skuteczniej zarządzające i oszczędzające energię w naszych budynkach.
Podstawowa instalacja magistralna KNX wykorzystuje specjalny przewód elektryczny do komunikacji między urządzeniami. Sprawia to, że instalacja jest bardzo stabilna i przede wszystkim przewidywalna. Ponadto bezpieczeństwo w systemach KNX zapewnione jest przez KNX Secure, które chroni instalację przed ewentualną kontrolą przez nieupoważnione osoby trzecie. Skuteczna ochrona zapewniona jest przez szyfrowane algorytmy. Zapobiega to np. scenariuszom ataków, takich jak nagrywanie telegramów, odtwarzanie telegramów lub ich modyfikacja. KNX Secure iP zapewnia, że wszystkie telegramy na poziomie sieci są uwierzytelnione, a przesyłane dane zaszyfrowane. Komunikacja pomiędzy urządzeniem tj. np. czujnikiem a urządzeniem wykonawczym w sieci IP nie może być interpretowana ani manipulowana.
W tym miejscu pojawia się wiele opinii, że i owszem najlepszą instalacją jest instalacja magistralna, ale wielu właścicieli domów nie ma już możliwości wykonania instalacji magistralnej. Klienci chcą zmodernizować swoją instalację i w nowoczesny sposób zarządzać urządzeniami, ale niekoniecznie wykonując nowe okablowanie w domu.
W tym przypadku z pomocą przychodzi wielu producentów, coraz szerzej oferując instalacje RF KNX, czy hybrydowe (częściowo magistralne i częściowo RF). Ich komunikacja również zabezpieczona jest poprzez komunikację szyfrowaną KNX Secure.
Oczywiście można zastanawiać się, czy to jest dobry kierunek, aby w domach coraz więcej urządzeń pracowało za pomocą sterowania radiowego. Pewnie zgodzimy się, że raczej nie, ale czy można przeciwstawiać się trendom?
Ciekawą alternatywą może być również pokazany przez Junga na ostatnich targach system oparty na siatce „Bluetooth mesh”. System staje się prostszy i dostępny również dla starszych instalacji przewodowych. Ponadto użytkownicy starszych modeli włączników LS990 Jung nie muszą wymieniać całości osprzętu, a jedynie nakładkę Bluetooth. Dom staje się więc w prosty sposób domem smart.
Zainstalowane produkty tworzą sieć powiązań pomiędzy urządzeniami, stając się bardziej stabilnymi i szybko działającymi. Warte zaznaczenia, że w przypadku takich firm jak np. JUNG, również i w tego typu komunikacja pomiędzy urządzeniami jest szyfrowana i zabezpieczona przed nieuprawnionym dostępem, poprzez algorytm AES128.
Z niecierpliwością czekamy na szczegóły – dostępność Jung w Polsce zapowiada na rok 2023.
Wspomniany Jung popracował również nad designem swoich produktów, pokazując np. nowy panel dotykowy LS-TOUCH, wielkości standardowego włącznika.
Ciekawa alternatywa pomiędzy włącznikiem KNX F50 z niewielkim wyświetlaczem, a dużo większym tabletem.
Inspiracje od najlepszych!
Polska zajęła 5. miejsce pod względem liczby firm, które zdecydowały się na przedstawienie swojej oferty światu. Nie zabrakło również firmy KLUŚ, której produkty bazują na energooszczędnych diodach LED. Ponadto Producent oferuje bardzo elastycznie podejście do projeektów, oferując tworzenie oświetlenia według szkicu architekta / inwestora.
Ocenić możecie samodzielnie wybrane projekty:
Targi Light + Building we Frankfurcie nad Menem to doskonałe miejsce do czerpania inspiracji dla wszystkich producentów oświetlenia. Przedstawione podczas wydarzenia pionierskie rozwiązania sprawiły, że w Astera Light mamy już wiele pomysłów na nowości w nadchodzącym roku!