Przykłady zastosowania oświetlenia w inteligentnej instalacji
System KNX jest systemem o architekturze rozproszonej. Stosuje się go do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem czy żaluzjami w różnego typu budynkach. Oprócz typowych funkcji może być wykorzystywany również do współpracy z systemami alarmowymi. Systemy magistralne KNX pozwalają zarządzać źródłami światła. Poznaj praktyczne przykłady zastosowań oświetlenia w inteligentnej instalacji.
Magistrala KNX – bezpieczeństwo domowników
Poruszanie się po domu w nocy, kiedy w pomieszczeniach jest ciemno, może stanowić zagrożenie dla zdrowia, ponieważ ryzyko upadku lub kolizji z meblami jest wysokie. Zwłaszcza na korytarzach, a także na schodach niezwykle przydatny może okazać się tryb nocny. Jednym przyciskiem wybieramy tryb nocny, załączając tylko wybrane lampy na 20%. Jeżeli dziecko boi się zasypiać po ciemku, możemy załączyć jedną z lamp na 10%, która wyłączy się samoczynnie np. po godzinie.
Możliwość integracji oświetlenia jest niezwykle korzystna w przypadku ochrony przed włamaniem i kradzieżą: pod nieobecność mieszkańców światła włączają i wyłączają się automatycznie, symulując obecność domowników.
W przypadku wykrycia pożaru wszystkie światła mogą zostać włączone, aby ułatwić bezpieczną ewakuację.
Czy oświetlenie domu może wpłynąć na poprawę Twojego komfortu?
Oczywiście, że tak! Użytkownik ma do wyboru sceny oświetleniowe (układy kilku wybranych lamp włączanych jednocześnie z różnym poziomem mocy), takie jak np. kolacja, czytanie, bądź wizyta gości. Istnieje także możliwość automatycznej zmiany barwy światła, w zależności od pory dnia: od chłodniejszej, aż do bardzo ciepłej. Jeśli zaś chodzi o oświetlenie zewnętrzne, można ustawić automatyczne włączanie światła na podjeździe i w garażu oraz załączać lampy zewnętrzne po zmroku, które gaszą się w nocy.